Mussolini byl vynikající řidič, slyšel na hlas automobilové lobby a jeho Itálie byla pravlastí dálnic. Jak by se zachoval minulý týden v Praze při blokádě? Vyšel by protestujícím vstříc a jednal s nimi? Je samozřejmě demagogické propojovat s Mussolinim českou lobby majitelů autoškol a dovozců aut, ale v kontextu minulého týdne ne zcela neopodstatněné.Václav Klaus napsal v červenci do Lidových novin velký článek proti korporativismu: varoval před jeho sílícími rysy v Česku a mezi jeho vývojové fáze zasadil i Mussoliniho éru. Proč ne? Korporativismus, státní hájení profesních skupin, nenechá liberála chladným. Jenže právě antikorporativista Klaus šel už druhý den pražské blokády autodopravcům na ruku. Nemuseli hrozit stávkou jako železniční odborář Dušek, nemuseli paralyzovat město a vyvolat nákupní horečku jako svého času taxikáři v Budapešti, stačilo, aby do centra metropole vjelo pár set aut. Že smír pomohl zprostředkovat šéf Senátu Pithart? Ten má smiřování jaksi v popisu práce. Ale proč mu sekundoval názorový odpůrce Klaus? To ví jen on sám.

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte