Emeritní profesor japanologie na Torontské univerzitě Antonín Václav Líman se už více než čtyřicet let odborně zabývá japonskou kulturou. Jeho knižní esej Mezi nebem a zemí je však uvedena obsáhlou citací slov indiánského náčelníka Seattla z poselství americkému prezidentovi, jímž roku 1854 reagoval na záměr vlády skoupit půdu jeho kmene. Ve stylu náčelníkova projevu, který bývá pokládán za první významné vyjádření ekologických požadavků v dějinách, doznívá éra romantismu, navenek zde hovoří „ušlechtilý divoch“ jako vystřižený z Rousseaua, jenže v podtónech rozpoznáváme melancholickou ironii člověka až příliš obeznámeného s evropskými kulturními vzory. Náčelník dobře věděl, že představa návratu k rajské primitivnosti je neuskutečnitelná, ale rozpoznal, jak svůdně se dá vykreslovat. S pozoruhodnou jasnozřivostí předjímal žhavě aktuální směřování, které je dnes spojeno s duchem new age a s ekologickými i protiglobalizačními aktivitami.

Svist světla

I když hlavním kulturním terénem, kam Límanova kniha čtenáře uvádí, zůstává Japonsko, přechází autor volně hranice místa a času: vrací se do Evropy, ba dokonce přímo do českého prostředí, ale uplatňuje i kanadskou zkušenost a znalosti indiánské či eskymácké mytologie. Hlavní pozornost věnuje ohledávání míst, jimž různé národy přisuzovaly hlubší duchovní obsahy spjaté často s představou dávno ztraceného ráje, nebo naopak projektované do podoby ideální budoucnosti. Šamané v archaických společenstvích…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte