Ve čtvrtek 16. srpna byly v Británii vyhlášeny výsledky srovnávací zkoušky (v českém kontextu maturity), která je vstupenkou na tamní univerzity. Už po devatenácté se ukázalo, že počet maturantů, kteří uspěli, vzrostl. Na univerzitu se hlásilo 33 procent všech středoškoláků a sítem neprošel jen každý desátý. Tato čísla přiměla britské vzdělávací autority ke kritice, že úroveň zkoušky stále klesá: v padesátých letech u ní totiž 31 procent maturantů neobstálo. Britská vláda tento argument odmítá a naopak prohlašuje, že v roce 2010 bude na univerzitě studovat každý druhý maturant (což je v zemích OECD celkem běžné).

Naplnit kvóty

Zda se skutečně snížila obtížnost závěrečné zkoušky na středních školách v Británii, nelze s jistotou doložit. Prokazatelným faktem naopak je, že si maturanti v posledních letech volí lehčí předměty, z nichž budou skládat zkoušku. Například „masovou komunikaci“ anebo „sportovní management“ namísto matematiky, přírodních věd či jazyků. Takto mají totiž větší šanci získat potřebné body k přijetí na univerzitu. Druhou stranou téže mince je to, že především mladší univerzity požadují výrazně méně bodů pro přijetí na školu než prestižní instituty. Pro ilustraci: maturant, který chce studovat v Oxfordu, musí získat 24 bodů z historie, práva a angličtiny, zatímco na univerzitu v Birminghamu stačí polovina bodů ze žurnalistiky, pohostinství a golfového turismu. Univerzity jsou proto častým terčem kritiky, že bagatelizují význam…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte