Pětapadesátiletý recidivista postává v průchodu u kina Vesmír a nabízí kolemjdoucím časopis Nový Prostor. Životní proměna známé místní figury Emila Pracha patřila na jaře k drobným senzacím města Ostravy, bohužel přestala být počátkem srpna realitou. Bývalý horník totiž nevzbudil pozornost nejen většiny kolemjdoucích, ale také bdělých úřednic obvodního úřadu. Ty usoudily, že Emil Prach svou snahou odrazit se ode dna společnosti porušil předpisy.

Osmnáctkrát a dost

Emil se vyučil havířem a na šachtě odpracoval 17 let. Havířskou dřinu spojil s kariérou muže mimo zákon a dnes má za sebou osmnáct pobytů ve vězení. „Začalo to tak, že jsem chlapům na šachtě vybral kapsy,“ vypráví dnes vysoký zamračený muž se zbytky prošedivělých vlasů. Je oholený a má čistou světlou košili, jen botasky se viditelně rozpadají. Při řeči máchá pravačkou, na které má vytetováno číslo 9004, památku na první pobyt v base před sedmatřiceti lety. „Chtěl jsem víc peněz, abych se mohl pobavit, hospoda něco stála. Chytli mě a šel jsem sedět. Obchod jsem vykradl jen jednou, spíš sklepy, železo a tak. Nejdelší trest, šest let, jsem dostal za rvačku, vytáhl jsem na chlapa nůž a byl to prý pokus o ublížení na zdraví,“ bilancuje bývalý horník. Nikdy se neoženil. "Měl jsem s družkou kdysi dceru, ale když jí bylo dvaadvacet měsíců, přejelo ji auto."Přidělený byt čtvrté kategorie Prachovi před deseti lety vyhořel a od té doby spí po ubytovnách, někdy v parku nebo na nádraží. Kromě…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte