Co vlastně charakterizuje to populární hnutí jménem sociální demokracie? Co nám dnes nabízí a jakými změnami prošlo během pěti poválečných dekád? Odlišuje se vůbec „ten správný“ sociální demokrat od růžového komunisty s lidskou tváří? V hledání odpovědi může pomoci Třetí cesta, kniha významného britského sociologa Anthonyho Giddense. Spis jednoho z poradců premiéra Tonyho Blaira, který je považován za duchovního otce „New Labour“, je od letoška k dispozici i v češtině.

Pryč s klasikou

„Rovnostářství staré levice bylo ve svém úmyslu ušlechtilé, jak však tvrdí jeho pravicoví kritici, mělo občas opačné výsledky,“ píše Giddens. Pro sociální demokracii nastala zlomová chvíle v šedesátých letech, kdy se socialismus sovětského typu ukázal jako zprofanovaný. Teprve na troskách naivní víry v bolševickou totalitu začala západní civilizace budovat sociální státy, které „kladly větší důraz na svobodu jednotlivce a osobní volbu“. Smrt starého socialismu urychlil i fakt, že klasické továrny plné umaštěných, sedřených dělníků přestaly existovat. Politický střet se tak přesunul ze hřiště společenských tříd na pole volebních programů. „S odchodem socialismu jako teorie ekonomického řízení zanikla jedna z hlavních dělicích čar mezi levicí a pravicí, alespoň pro blízkou budoucnost,“ píše Giddens. A při popisu znaků nové, moderní sociální demokracie klade důraz především na vstřícnost k životnímu prostředí, občanské společnosti a vzdělání. Ekologii se Giddens…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte