Dva roky po přijetí Česka, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance dozněla v jejím bruselském sídle politická hesla o ukončení studenoválečnického rozdělení kontinentu. Nikdo tu sice nezpochybňuje strategický význam příchodu tří středoevropských států, zároveň je ale zřejmé, že se časy změnily. Příští rozšíření bude promyšlenějším krokem. Uchazečské země budou muset Alianci přesvědčit nejen o své spolehlivosti, ale také o vojenských schopnostech. Příčinou změněného přístupu je odstrašující zkušenost s armádami tří nováčků. Česká republika, Polsko a Maďarsko se potýkají s problémy, o kterých spojenci neměli ani tušení: od neschopnosti ztenčit počet zbytečných byrokratů až po počítačovou nekompatibilitu. Jejich dosavadní vojenský přínos byl velmi malý.

Chyba je v systému

„Nemyslím, že rozšíření bylo předčasné, bylo jen provedeno na základě jiných kritérií. Armády tří nových členů se nacházely v takovém stavu, že se to podepíše na našem dalším rozhodování. Je samotné však z toho lze sotva vinit - kdyby nevstoupili, nikdy bychom tak dokonale nepoznali problémy, které mají i další kandidáti,“ soudí Christopher Donnelly, poradce generálního tajemníka NATO pro střední a východní Evropu.Příprava Slovenska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Bulharska a Rumunska je už založena na konkrétních požadavcích. Uchazeči naplňují na míru šitý a pravidelně aktualizovaný „akční plán“, který obsahuje úkoly, s nimiž se první tři země začaly potýkat až po…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte