Nedávno se na prefektuře v Naganu museli rozejít dva už zasnoubení lidé, ačkoli měli před svatbou. Mladý Japonec věděl, že dívka je původem Buraku, a v dětství od matky často slýchával, že z příslušníků této kasty jde hrůza. Ale nevadilo mu to. Když se ovšem rodiče o původu nastávající dozvěděli, odmítli se svatbou souhlasit. Obávali se, že spojení s dívčinou rodinou jim přinese problémy v práci i v jejich městě. Jiný příklad: v roce 1994 byl po téměř 32 letech vězení omilostněn Kazuo Išikawa, také člen kasty Buraku, kterého policie začátkem šedesátých let násilím přinutila, aby se přiznal k vraždě mladé Japonky. Vrchní soud v Tokiu ovšem i dnes zamítá jeho žádost o obnovení procesu, aby mohl dokázat nevinu.Patřit mezi Burakumin, potomky nejnižších kast společenského systému, je v Japonsku i na počátku 21. století velké stigma, ačkoli kastovnictví bylo v zemi vycházejícího slunce zrušeno před více než sto lety. Lidé, kteří pocházejí ze dna společenského žebříčku, musejí skrývat svůj původ, i když dnes mnozí z nich už zdaleka nežijí v bídě či na ulici.

Špinavé profese

Jednou z nejvýraznějších a historicky hluboce zakořeněných vlastností Japonců je důraz na čistotu. A to jak v konkrétním, tak v abstraktním smyslu slova. Koncept „čistého“ člověka se stal v dějinách základem pro diskriminaci skupiny lidí, kteří ve svém zaměstnání přicházeli do styku s krví a mrtvolami zvířat a lidí. Na nejspodnějších patrech japonské společnosti tak po staletí stály…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte