Komentář Marka Švehly nazvaný Nic než atom (Respekt č. 30/2001) je dobře napsaným průvodcem nepřehlednou džunglí, v níž se ocitl spor o temelínskou elektrárnu. V jednom bodě se však Marek Švehla mýlí. Bohužel zrovna v bodě pro debatu nad jihočeskými reaktory nesmírně důležitém. O co jde? Pan redaktor Švehla soudí, že „velmi selhali zdejší odpůrci Temelína. Pokud by se přidali na stranu rakouských a německých demonstrantů a šli s nimi třeba i symbolicky blokovat hranice, nemohl by se manévr ‚rozděl a panuj‘ podařit.“ Nejde pouze o rozdílné názory na jedno rozhodnutí českých ekologických organizací nebo jednu větu v textu. Za rozebrání stojí celá věc proto, že ve svých důsledcích přesahuje temelínský rámec.

Odpověď Zemanovi

Marek Švehla situaci kolem jihočeské jaderné elektrárny popisuje výstižně: ČEZ se systematickou a dlouhodobou snahou podařilo debatu o Temelínu vmanipulovat do roviny „my Češi versus oni Rakušané“. Ostatně elektrárenská společnost dobře ví, proč oponenty důsledně tituluje diplomatickým termínem „rakouská strana“. Interpretaci, podle níž se jedná o česko-rakouský (-německý) mezinárodněpolitický spor, pak ochotně převzala prakticky všechna média, která navíc ve své většině rezignovala na důkladnější analýzu problematických stránek Temelína. Těžko by tedy k žádoucí kultivaci sporu nějak přispělo, kdyby se tuzemští kritici jihočeské atomové elektrárny připojili k blokádám…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte