Klíč k historii

Výjimkou potvrzující pravidlo, že v čase prázdnin ustává ediční činnost a nakladatelé odkládají vydání knih na podzim a předvánoční trh, je čerstvá publikace Pavla Landy Ženy! Ženy! Ženy! (Academia, Praha 2001). Pod slibným názvem se opravdu skrývá prázdninové čtivo, ovšem kultivované a informativně hodnotné, které dodává pozoruhodně mnoho zajímavého ke kulturní historii. Ve všech třinácti kapitolách hrají klíčovou roli osudy žen - od pravoslavné světice Olgy, které je zasvěcen kostelík ve Františkových Lázních, po paní Millerovou, nikoli ovšem tu povědomou čtenářům Švejka, ale choť amerického jazzmana Glenna Millera. Té ovšem klíčovou roli sotva můžeme přiznat, neboť právě u ní se ukazuje, že ženy autorovi posloužily mnohdy jen jako vějičky k vzbuzení čtenářského zájmu. Z kapitoly na nás zavane dramatická atmosféra čtyřicátých let, dozvíme se leccos o jazzu i o jeho provozování v protektorátu, kde zdaleka nebyl jen zakazován, jak líčil Škvorecký, ale sloužil nacistům i ke kulturně ideologické diverzi proti spojeneckým armádám. Paní Helenu Millerovou ovšem v této kapitole představuje jen fotka. Přiznejme alespoň, že na ní vypadá krásně a neobyčejně elegantně.

Klub konkrétistů

Dům umění v Opavě představuje od konce července do začátku září pozoruhodnou výstavu, která otevírá prostor pro spolek výtvarníků, pojmenovaný Klub konkrétistů. Skupina vznikla na přelomu roku 1968 a u jejího zrodu stáli tvůrci, rozvíjející „scénu“,…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte