Bezmála tři měsíce mají Japonci nového premiéra a ještě jim nezevšedněl. Popularita Džuničiróa Koizumiho šplhá v průzkumech veřejného mínění až k 90 procentům, přičemž jeho předchůdce v premiérském křesle Joširóa Moriho si k posledku vážila méně než desetina respondentů. Středoškolské studentky tají dech, když devětapadesátiletý šéf vlády vypráví, že země musí projít reformami. Ženy v domácnosti si kupují nástěnné plakáty, z nichž se hlava premiéra ozdobená rozevlátou hřívou snivě dívá do dáli. Do minulého týdne se jich prodalo 700 tisíc. Na odbyt jdou skvěle i další předměty s premiérovou podobiznou, pro něž si sympatizanti chodí do ústředí jeho Liberálnědemokratické strany (LDP). Koizumiho lze mít na pouzdru pro mobilní telefon, na telefonní kartě, na triku, na propisovací tužce. Kdo se s ním chce těšit intimněji, může si koupit ručník s Koizumim. „Jen dnes ráno jsme těch ručníků prodali několik stovek,“ řekl minulé úterý agentuře Reuters prodavač suvenýrů v ústředí LDP.

Předvolební vzpruha

Liberální demokracie však z Koizumiho profituje i jinak, mnohem podstatněji. Blíží se volby do horní sněmovny (konat se budou 29. července) a její preference rostou. Podle listu Asahi má naději na zisk až 42 procent hlasů. Nejsilnější opoziční strana Minšutó zaostává o více než 30 procent. Průzkum pro Asahi také ukázal, že liberální demokraty bude volit takřka třetina voličů, kteří netíhnou k žádné straně. Deset procent z této velké skupiny přitáhl právě…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte