Nekontrolovatelná moc BIS, ale především Národního bezpečnostního úřadu končí. Ústavní soud rozhodl, že neomezené pravomoci vydavatelů prověrek pro přístup k utajovaným informacím jsou nepřípustné. Vyšel tak vstříc stížnosti Jana Tomana, kterého před třemi lety vyhodili z BIS bez jediného slova vysvětlení a bez možnosti se odvolat.

Důležité vítězství

Ve sněmovně Ústavního soudu postává drobný muž marně skrývající svou tvář před objektivy fotoaparátů za tmavými brýlemi. „Mým úkolem vždycky bylo co nejvíc utajit svou identitu. Teď už budu moct dělat maximálně vrátného,“ žertuje na svůj účet. Na zasedání nemusel být, ale přesto se mediální zájem rozhodl podstoupit. „Myslím, že tak bude zřejmější, že si za svým krokem stojím, a že to myslím vážně,“ vysvětluje.Cesta Jana Tomana před tváře ústavních soudců začala před třemi lety. Tehdy dostal výpověď z Bezpečnostní informační služby, když předtím neprošel požadovanou prověrkou dovolující mu pracovat s utajovanými skutečnostmi. Nikdy mu nebylo řečeno, co tak závažného způsobil. Na BIS pracoval šest let a jeho nadřízeným byl přímo ředitel služby. Nebyl nikdy souzen, nedělal kariéru za komunismu a od svých nadřízených dostával jen ta nejlepší ohodnocení. Výpověď ho proto překvapila. Pídil se po důvodech, ale marně. Když mu došlo, že proti verdiktu se nemůže ani odvolat k nezávislé instanci, rozhodl se případ postoupit Ústavnímu soudu. Právo nesdělovat důvody odvolání může podle něj vést ke zvůli…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte