„Jde o válku,“ říká šéf Komise pro kontrolu BIS Jan Klas k vzájemným vztahům Bezpečnostní informační služby a Národního bezpečnostního úřadu. Fakta ovšem říkají, že situace je mnohem prozaičtější. Minimálně čtyři vrcholní představitelé tajných služeb zneužili svou pravomoc, lhali, nebo jsou podezřelí ze styků s organizovaným zločinem. Teď se své průšvihy snaží skrýt podivnými kombinacemi a mlhou vzájemného obviňování, do kterého jsou zainteresováni i politici.

Znamení čtyř

Případ je vlastně naprosto přehledný. Co udělal šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Růžek, je známo: lhal a zneužil svou bývalou funkci šéfa Vojenského obranného zpravodajství. Před čtrnácti dny přiznal jako svědek u soudního procesu, že pomocí falešných informací získal pro svého kamaráda nazpět řidičský průkaz, který mu předtím policie zabavila pro řízení automobilu v opilosti. Druhý protagonista války tajných služeb, náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu Martin Hejl, je pro změnu už víc než rok prověřován BIS kvůli stykům na lidi spojované s organizovaným zločinem. Informace o Hejlových kontaktech - třeba na tuneláře Komerční banky Baraka Alona a podobně - jsou známy už od loňského roku. Tři roky je navíc Martin Hejl podezřelý, že během svého předešlého angažmá v ekonomickém odboru BIS vnášel ze služby tajné informace politikům tehdy opoziční ČSSD. Zprávu o Hejlově udávání vypracoval v roce 1998 další zaměstnanec BIS Roman Hrubant a zaplatil za to: po…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte