Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Zmateni pokrokem

„Byl jsem na festivalu Khamoro, ale nic mi tam do ucha nebrnklo. To není nic pro mě. Bylo to spíš arabský nebo maďarský, ale žádná originální romská muzika. Při balkánský dechovce jsem musel utéct, jakej to byl randál. Snad jen ty Rusové mi šli pod kůži, ale u nich je to jasný. Oni jsou na ty táhlý melodie přeborníci.“ Zhruba takto zhodnotil respektovaný hudebník Ján Slepčík letošní ročník známého pražského festivalu romské hudby. Slova jednoho z jejích autentických reprezentantů samozřejmě nejsou žádným neomylným mistrováním. Poměrně přesně ale popisují situaci, kterou u nás v posledních letech přinesl boom zájmu o „romskou hudbu“. K posluchačům se dostává většinou zajímavý a pro ucho unavené omíláním stejných harmonických postupů zcela jistě osvěžující „rom-pop“. Původní syrovou formou je ale tato produkce obtěžována jen velmi zřídka. Až na hudební znalce a etnografy se tak mnozí nadšenci ocitají v pasti iluze autenticity. Skvěle to předvádí například čerstvě vydané CD Vlachicka Djila (Academia, 2001). Jde o terénní nahrávku písní olašských Romů z Čech a Slovenska, kterou pořídila v letech 1959–1962 etnografka Eva Davidová. Pro posluchače odchovaného hudbou z filmu Cikáni jdou do nebe, současnou Věrou Bílou, nebo pojetím Idy Kellarové je tato hudba téměř neposlouchatelná. Písně s typickými romskými texty o matce, rodině, těžkostech života a lásce, tu znějí nejen bez efektních aranží, ale dokonce i bez hudebního doprovodu. Všechno obstarávají neškolené hlasy od plotny…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.