Mezi starým a novým kontinentem vypukl dlouho nevídaný obchodní spor. Proti sobě stojí největší koncern světa General Electric (GE) a Evropská komise. Oč jde? Loni v létě provedl ředitel GE Jack Welch jr. jeden ze svých bleskových nákupů: za 41 miliard dolarů ovládl strojírenský podnik Honeywell. Proti se však postavil evropský komisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti. A to tak neústupně, až GE minulý týden přiznala akcionářům, že už nevěří v zdárné ukončení obchodu. Svým způsobem je to kuriózní, protože GE i Honeywell jsou americké firmy a na jejich fúzi letos v květnu kývl i antimonopolní odbor amerického ministerstva spravedlnosti (jenže GE působí i na evropském trhu a ten spadá pod jurisdikci Bruselu). Ve hře tedy není nic menšího, než kdo bude regulovat volnou soutěž ve světové ekonomice. A hlavně - podle jakých pravidel.

Nic pro lidi

Komisař Monti je často až démonizován coby nepřítel silných firem. Ve své funkci ale pouze politicky zaštiťuje návrhy antimonopolních úředníků. Na fúze existuje zvláštní odbor o 50 lidech (ve znaku mají šerifskou hvězdu s rybou cenící ostré zuby) v čele s 39letým španělským právníkem Enrique Gonzalez-Díazem. Wall Street Journal tomuto mocnému muži v pozadí věnoval nedávno článek na titulní straně. „Enrique věří, že gigantické fúze nejsou dobré pro demokracii ani pro lidi,“ citoval v něm jednoho Španělova přítele. Sám Gonzalez-Díaz se brání, že „není žádný ajatolláh“ a že se rozhoduje případ od případu. Když…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte