Před dvěma lety vydala agilní společnost Prostor poměrně rozsáhlou publikaci Česká architektura 1990–1999, v níž autoři Pavel Halík a Petr Kratochvíl představili několik desítek staveb, postavených v minulé dekádě. Knihu provázejí velmi kvalitní fotografie exteriérů i interiérů, včetně detailů. Pokud by laik prohlížel pouze obrázky, měl by pravděpodobně pocit, že téměř padesátiletá éra totality architektonickou scénu příliš nezasáhla. Knížka ovšem nepředstavila objektivní stav „deset let po“, ale vybrala jen ty nejzdařilejší příklady, a proto ji těžko můžeme považovat za objektivní obraz domácí scény.

Tápání let devadesátých

V recenzích knihy se občas objevily úvahy, co v ní chybí a co tam naopak přebývá. To je však úděl každého autorského výběru, který je vždy subjektivní. V doprovodných textech se navíc Halík s Kratochvílem pokusili objasnit, v čem jsou jednotlivé stavby zajímavé a jak slouží svému účelu. To je dost podstatné: projektanti mohou tak trochu klamat tělem - dobře totiž vědí, že základem úspěchu jakékoli prezentace jsou dokonalé profesionální fotografie, které mohou i podprůměrnou stavbu značně vylepšit. Navíc dům musí také dobře sloužit investorovi a právě o tom snímky vypovídají jen málo. Fotodokumentace vzniká téměř vždy ihned po dokončení stavby, kdy dům ještě není majitelem zabydlen (někteří architekti by možná řekli, že není pokažen) a prázdné místnosti s několika efektními detaily působí neobyčejně sugestivně. Poctivý…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte