„Špatná smlouva je smlouva ministerstva, ne moje, neboť k ní nemám žádný osobní vztah.“ Tak vysvětlil ministr zahraničí Jan Kavan novinářům Mladé fronty Dnes, proč neodstoupí, případně se alespoň neomluví za to, že vlastním podpisem schválil nevýhodnou smlouvu o pronájmu hotelu Český dům v Moskvě. Tak nevýhodnou, že na tom státní pokladna ročně tratí 30 milionů.

Ministrův výklad má svou logiku. Osobní vztah ke smlouvě by mohl mít, jedině kdyby se nechal podplatit - a to mu nikdo nedokázal. Také je jasné, že podepisuje stovky podobných papírů a třeba výši nájmů opravdu kontrolovat nemůže. Přesto je ministrův výrok především skvělou demonstrací, jak hluboko klesla úroveň politiků v časech Smlouvy o stabilitě politického prostředí, známé rovněž jako opoziční smlouva.

Osoby nad zákonem

Ministr by se totiž mohl zachovat i podle jiné logiky. „Já se opravdu podplatit nenechal,“ řekl by například. „Ale spoluobčany nechal okrást tajemník, kterého jsem dokonce osobně jmenoval do funkce. Musím proto nést následky a omlouvám se za svou chybu (příp. odstupuji).“ Smyslu takového výroku není těžké rozumět. Vysoký státní úředník nebo politik má, jak známo, v každé zemi velikou moc. Sám a často jen podle svého uvážení rozhoduje o věcech, které ovlivní osud spoluobčanů. Je to nutné, protože jinak by nefungoval stát, který zajišťuje souhrn důležitých služeb pro každého jednotlivce i celou společnost.Velkou moc ale mohou vysocí úředníci a politici zneužít a…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte