Přípravy na vstup do Evropské unie se začínají podobat závodu. Česká republika přitom nepatří mezi favority, alespoň soudě podle počtu kapitol evropského práva, v nichž kandidát a Brusel dospěli k dohodě. V tomto ohledu už Čechy předběhli i Slováci, kteří začali s Unií vyjednávat teprve minulý rok. Zdejší diplomaté přesto zůstávají klidní. "O zpožďování našich příprav nemůže být v této chvíli řeč, " tvrdí za všechny český šéfvyjednavač s Unií Pavel Telička.

Nad Tatrou sa blýska

Harmonizace evropských právních norem se zákony kandidátské země je alfou i omegou vyjednávání o vstupu do EU. Pro zjednodušení této herkulovské práce bylo unijní právo rozděleno do třiceti okruhů - takzvaných kapitol. Česko společně s Polskem, Maďarskem, Slovinskem, Estonskem a Maltou začalo rozebírat jednotlivé kapitoly na jaře 1998, loni se k nim přidaly Slovensko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Bulharsko a Kypr. Ještě počátkem tohoto roku měla první šestka v počtu uzavřených kapitol výrazný náskok před druhou skupinou zemí. Nyní, pokud pomineme na jedné straně Rumunsko (šest hotových kapitol) s Bulharskem (9) a na straně druhé Kypr (21), je rozdíl mezi postkomunistickými státy ze střední Evropy relativně malý: Lotyšsko se v květnu dostalo na 14 uzavřených kapitol, druhý konec žebříčku uzavírají Slovinsko s Estonskem s 18 kapitolami. Češi si stejně jako Poláci v březnu „odfajfkovali“ patnáctou. Tím se však přiblížili spíš k Pobaltí (Litva má na kontě také 15 kapitol) než…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte