Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Zúčastnit se nestačí

Přípravy na vstup do Evropské unie se začínají podobat závodu. Česká republika přitom nepatří mezi favority, alespoň soudě podle počtu kapitol evropského práva, v nichž kandidát a Brusel dospěli k dohodě. V tomto ohledu už Čechy předběhli i Slováci, kteří začali s Unií vyjednávat teprve minulý rok. Zdejší diplomaté přesto zůstávají klidní. "O zpožďování našich příprav nemůže být v této chvíli řeč, " tvrdí za všechny český šéfvyjednavač s Unií Pavel Telička.

Nad Tatrou sa blýska

Harmonizace evropských právních norem se zákony kandidátské země je alfou i omegou vyjednávání o vstupu do EU. Pro zjednodušení této herkulovské práce bylo unijní právo rozděleno do třiceti okruhů - takzvaných kapitol. Česko společně s Polskem, Maďarskem, Slovinskem, Estonskem a Maltou začalo rozebírat jednotlivé kapitoly na jaře 1998, loni se k nim přidaly Slovensko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Bulharsko a Kypr. Ještě počátkem tohoto roku měla první šestka v počtu uzavřených kapitol výrazný náskok před druhou skupinou zemí. Nyní, pokud pomineme na jedné straně Rumunsko (šest hotových kapitol) s Bulharskem (9) a na straně druhé Kypr (21), je rozdíl mezi postkomunistickými státy ze střední Evropy relativně malý: Lotyšsko se v květnu dostalo na 14 uzavřených kapitol, druhý konec žebříčku uzavírají Slovinsko s Estonskem s 18 kapitolami. Češi si stejně jako Poláci v březnu „odfajfkovali“ patnáctou. Tím se však přiblížili spíš k Pobaltí (Litva má na kontě také 15 kapitol) než…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte