Legenda českého hudebního nebe, zpěvák a herec Waldemar Matuška (68), se zlobí. Když před patnácti lety dal se svou ženou Olgou sbohem bolševické diktatuře a emigroval do USA, obsadil jeho byt na Václavském náměstí jeden kolega. „I když mě bolševik odsoudil k trestu propadnutí majetku, o užívací právo na byt jsme nepřišli. A teď už ho přesto přes deset let okupuje nějaký Janeček, " popisuje své rozčarování z návratu do vlasti Waldemar Matuška. Tím "nějakým Janečkem“ je bývalý král normalizační pop scény, dnes úspěšný manažer zdejšího showbyznysu František Janeček (56).

Rusky ne

Aby si Matuška mohl v šedesátých letech, v době své největší slávy, vysněný půdní dvoupokojový byt na Václaváku postavit, založil ještě se čtyřmi lidmi družstvo. V domě číslo 37 potom vznikly na náklady jeho členů celkem čtyři byty a jeden ateliér. "Nechtěl jsem město nebo stát o nic prosit a postavil jsem si byt sám, za vlastní, " říká k tomu zpěvák. Tři roky před revolucí však se svou ženou komunistické Československo opustil. "Bylo to kvůli takovým problémům s režimem, které dnes vypadají jako malichernosti. Walda třeba odmítal zpívat rusky. Nebo ve svém televizním pořadu dělal narážky na Černobyl, na to, jak se o tom lhalo, a tak. Potom dostal anonym, že pokud si nedá na takové řeči pozor, tak přijde o práci, " vysvětluje pohnutky k odjezdu Olga Matušková. Manželé se usadili na Floridě a o rok později byli oba v nepřítomnosti odsouzeni za ilegální opuštění republiky.…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte