Někteří vědci bijí na poplach a říkají - katastrofa postupuje, v nejbližších dvaceti letech bude po všem. Podle jiných to může trvat desetkrát déle. Řeč je o amazonském pralese a obě skupiny se shodují v jednom: zanikne-li, přinese to nám všem řadu předvídatelných i dosud neznámých komplikací. Poslední zprávy z Brazílie ale přinášejí naději na umírněný optimismus: "Udržitelný rozvoj může pomoci zachránit amazonský prales, aniž by došlo k poškození ekonomického růstu, " napsal například v jednom z posledních čísel vlivný britský týdeník The Economist.

Zalidněte zemi

Brazilští vojenští diktátoři, kteří zemi vládli v letech 1964–1985, byli posedlí zalidněním amazonské nížiny, protože se až chorobně báli, že by si téměř liduprázdný prales mohla přisvojit jiná země. Tyto nesmyslné obavy už jsou pryč, ale řada projektů, které je odrážely v praxi, neodešla s minulým režimem. Takže i nová brazilská vláda pokračuje v programu rozvoje vodních a silničních cest do nitra pralesa. Časopis Science zveřejnil počátkem roku studii, která na základě historické analýzy ukazuje, že v okolí větších komunikací dochází k velmi rychlému ničení lesa. Autor práce, biolog William Laurence ze Smithsonian Tropical Research Institute, předpovídá, že za dvacet let by v celkem neporušené podobě mohla existovat jen asi třetina amazonského pralesa. Jiní odborníci upozorňují, že negativní dopad silniční sítě je nezpochybnitelný, ale že situace nemusí být tak hrozná. Dřívější…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte