Minulý pátek rozdal Městský soud v Praze tvrdé tresty v legendárním případu miliardového podvodu v C.S. Fondech z března 1997. Předseda představenstva C. S. Fondů Václav Franta (24), „bílý kůň“ najatý na podepisování smluv, dostal pět let. Obchodník s cennými papíry Vladislav Naď (57) a jeho makléř Tomáš Roith (29), kteří C. S. Fondům prodali za miliardu korun téměř bezcenné akcie drůbežáren Příšovice, sedm a šest let. Naďův společník Josef Matoulek (57), jenž sehrál klíčovou úlohu, zajišťoval odsun peněz do ciziny a jako jediný na podvodu vydělal (měl provizi tři miliony - nyní musí zaplatit pokutu ve stejné výši), má ve vězení s ostrahou pobýt deset let. Žalobce vyhrál na celé čáře, soud mu vyhověl téměř ve všem. Všichni odsouzení kromě Franty se ale na místě odvolali. Nad případem dodnes zůstávají některé otazníky. „Na lavici obžalovaných nejsou všechny osoby, které by zde být měly,“ připustil v závěrečné řeči státní zástupce František Fíla. Víc ale česká policie nezjistila, takže o pozadí akce se už jen stěží něco dalšího dozvíme.

Podepsal, co mu dali

Soud se zabýval především událostmi mezi 3. a 11. březnem 1997, kdy v několika fázích proběhlo vlastní vykradení C. S. Fondů. Na jejich kontě bylo na počátku 1,2 miliardy v hotovosti, o které se starala stejnojmenná správcovská společnost. Její představenstvo slibovalo, že fondy se brzy otevřou a vyplatí každému klientovi na ruku jeho podíl. Dne 3. března přišel za pražským notářem Romanem…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte