Teze, kterými Roman Joch otevírá svou úvahu Mír na Blízkém východě je nemožný (Respekt č. 47/2000), považuji pro zjednodušení, jichž se dopouští, za skandální: arabsko-izraelský konflikt „lze vyřešit jedině tak, že jedna strana převládne nad druhou - porazí ji ozbrojenou mocí. A tou stranou, která by měla zvítězit, je Izrael“. Jak pan Joch tvrdí, jde mu o princip - tím je podle něj nebezpečí „kontrakce Západu“, jeho sebevražedná neochota k vlastní obraně. Stěží si lze představit čítankovější příklad chybné aplikace principu (otázku jeho platnosti ponechejme stranou) na konkrétní situaci.

Okupace korumpuje

„Převládnout“ a „porazit ozbrojenou mocí“ - o to přece v současném sporu vůbec nejde. K porážce došlo už před třiatřiceti lety za tzv. šestidenní války, kdy Izrael odpověděl na mobilizaci sousedních arabských států bleskovou a maximálně efektivní ofenzivou, v jejímž důsledku získal pod kontrolu území větší než své vlastní. Šestidenní válka otevřela novou etapu dějin mladého Státu Izrael. Vedla k výrazným změnám v sebepojetí izraelské židovské společnosti, jejího vztahu k domácí arabské menšině i k arabským státům v regionu. Bezprostředně po jejím konci (a až do svého nedávného úmrtí) upozorňoval jeruzalémský přírodovědec a filozof Ješajahu Leibowitz na korumpující vliv role okupanta, která připadne mladým izraelským mužům a ženám. Třiatřicet let izraelského držení…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte