Představme si, že by se v rámci podzimního festivalu WOMAD mezi pestrobarevnými hudebníky z Afriky nebo Asie na Letné objevila i nesmlouvavě se tvářící skupinka černých raperů ze západního pobřeží Spojených států. Obraz, v němž se na usměvavé publikum vyvalí sprcha slangových nadávek, je na první pohled zcela nepatřičný, ale poslech čerstvého alba Live At The Fillmore, které zachycuje srpnový koncert hiphopové skupiny Cypress Hill v San Franciscu, tento dojem silně koriguje. Ač se to někdy nezdá, hiphop rozhodně nejsou jen silácké řeči a obscénní gesta z televizních klipů. Jeho nejzajímavější postavy spíše často nabízejí rovnou to, co mnozí hledají třeba právě u world music: otevřenost a zajímavé kombinace různých světů. V případě Cypress Hill, které před deseti lety založili na jednom z hispánských předměstí Los Angeles dva kubánští emigranti, jeden Italo-Američan, jeden Mexiko-Kubánec a jeden rodilý Američan z Los Angeles, to platí dokonale. Pro zdejšího posluchače je jejich poslední deska zajímavá i tím, že černí američtí rapeři v České republice příliš často nekoncertují. Zároveň platí, že vydávání záznamů koncertů mezi nimi není zrovna v oblibě: oficiální „živá“ hiphopová alba natočená v průběhu posledních deseti let je možné spočítat na prstech jedné ruky.

Kde jsou ty doby

Časy, kdy dusavý rytmus a chrlení vulgárních nadávek a politických proklamací byly v Americe absolutně nepřijatelné, jsou dávno pryč. Arogantní černé hudebníky už nikdo…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte