Citát v záhlaví nového románu Ivana Binara Sedm kapitol ze života Václava Netušila uvádí Haškovu historku o bláznivém profesorovi, který tvrdil, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna, mnohem větší než ta vrchní. V lidové humoresce o Švejkovi vyznívá taková představa neodolatelně komicky, avšak v souvislosti s jinými převratnými myšlenkami doby, kdy měla být vyslovena, nezní až tak nesmyslně. Na počátku 20. století objevili fyzici energii atomového jádra, psychoanalytici hlubiny podvědomí a umělci začali propátrávat svět absurdity. Zatímco na první zeměkouli vyprávěl feldkurát Katz arestantům nadále o peklu a pánubohu, druhá se stala hájemstvím nevyzpytatelného tribunálu z Kafkova Procesu. Podobenství o skryté zeměkouli, která je větší než ta zjevná, lze ve dvacátém století přenést i na politické mechanismy. Nebývale významnou roli v nich sehrály tajné organizace, ať už revolučního, represivního či pouze informačního zaměření. Jejich prostředí, v němž vládnou bizarní zvyklosti a záhadná pravidla, se už od dob Dostojevského uplatňuje v literatuře obzvlášť dráždivě, neboť se tu ve vyhrocených situacích demonstruje věčné prolínání dvou protikladných tendencí lidského myšlení: směřování k pravdě a její zastírání různými mystifikacemi. Také v románu Ivana Binara se hlavním tématem stává pronikání do „jiného světa“, nejde však zdaleka o jednosměrný pohyb.

Plechová skříň

Dílo je komponováno v několika rovinách, jež se liší mírou poetické stylizace. Ta…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte