Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Chytrostí, ne fackama

„My se vlastně s gádži chceme naučit bojovat,“ říká drobná Romka v černém roláku, když do odpočívárny v prvním poschodí zvláštní školy v Broumově nažene desítku rozdováděných tmavovlasých dětí. „Ale ne fackama, jenom chytrostí,“ dodává se smíchem. Božena Danihelová (51) rozjela před čtyřmi roky společně se svými dvěma dospělými dcerami nevídanou věc. Přesvědčila romské rodiče v Broumově, že je na čase dát k ledu zažitý český zvyk vyhánět děti se snědší pletí a jinými kulturními návyky do zvláštních škol. Za podpory města, ministerstva a nadací vybudovaly v Broumově nultý ročník základní školy pro romské děti. A tak nyní každý rok rozšiřuje první třídy broumovských škol i skupina na „bílou“ výuku dokonale připravených tmavších capartů.

Kdo si hraje, nezlobí

Je paradoxem, že broumovská přípravka snažící se o úpadek zvláštních škol sídlí - ve zvláštní škole. Před čtyřmi lety, kdy projekt vznikal, totiž město sehnalo prostory v učilišti, které se pak zrušilo a stala se z něj právě zvláštní škola. Moderní bílá budova stojí na periferii města a nultý ročník zde dostal k dispozici chodbu, místnost k odpočinku a třídu ke hře a výuce. Odpočinek končí v půl druhé a děti mezi čtyřmi a šesti lety se za smíchu a špitání hrnou zpět do třídy. Část z nich se vrhá na modelínu a tvaruje z ní nejrůznější předměty, zbytek se pokouší psát do linek jedničky a rovné čáry. „Pokud to někoho nebaví, jde dělat, co je mu po chuti,“ vysvětluje volný režim dcera paní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.