„My se vlastně s gádži chceme naučit bojovat,“ říká drobná Romka v černém roláku, když do odpočívárny v prvním poschodí zvláštní školy v Broumově nažene desítku rozdováděných tmavovlasých dětí. „Ale ne fackama, jenom chytrostí,“ dodává se smíchem. Božena Danihelová (51) rozjela před čtyřmi roky společně se svými dvěma dospělými dcerami nevídanou věc. Přesvědčila romské rodiče v Broumově, že je na čase dát k ledu zažitý český zvyk vyhánět děti se snědší pletí a jinými kulturními návyky do zvláštních škol. Za podpory města, ministerstva a nadací vybudovaly v Broumově nultý ročník základní školy pro romské děti. A tak nyní každý rok rozšiřuje první třídy broumovských škol i skupina na „bílou“ výuku dokonale připravených tmavších capartů.

Kdo si hraje, nezlobí

Je paradoxem, že broumovská přípravka snažící se o úpadek zvláštních škol sídlí - ve zvláštní škole. Před čtyřmi lety, kdy projekt vznikal, totiž město sehnalo prostory v učilišti, které se pak zrušilo a stala se z něj právě zvláštní škola. Moderní bílá budova stojí na periferii města a nultý ročník zde dostal k dispozici chodbu, místnost k odpočinku a třídu ke hře a výuce. Odpočinek končí v půl druhé a děti mezi čtyřmi a šesti lety se za smíchu a špitání hrnou zpět do třídy. Část z nich se vrhá na modelínu a tvaruje z ní nejrůznější předměty, zbytek se pokouší psát do linek jedničky a rovné čáry. „Pokud to někoho nebaví, jde dělat, co je mu po chuti,“ vysvětluje volný režim dcera paní…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte