Minulý týden americký prezident George W. Bush dosáhl očekávaného vítězství. Jeho plán na velkorysé snížení daní (viz Respekt č. 15/2001) schválily obě komory Kongresu. Daňové břemeno se ovšem nesníží o navrhovaných 1,6 bilionu, nýbrž o 1,3 bilionu dolarů během deseti let (o 100 miliard ještě letos). Hlubší škrty zablokoval Senát, kde jsou síly republikánů a demokratů vyrovnány. V příštích měsících se rozhodne, kterých daní se budou úlevy přesně týkat. Bushovy návrhy zřejmě inspirovaly předáka italské pravice Silvia Berlusconiho, který den poté ohlásil jako svůj předvolební trhák rozsáhlé daňové škrty a zrušení dědické daně. Že by americký styl přicházel do módy? To by byl předčasný závěr. Jak upozorňují liberální ekonomové, v současném světě probíhá tažení proti malým státům s nízkými daněmi. Vede se pod hlavičkou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a poněkud paradoxně se ho účastní i dnešní Spojené státy.

Kypr a ti druzí

Před třemi lety schválila skupina nejbohatších států sdružených v OECD (po loňském přijetí Slovenska má organizace třicet členů, včetně Česka, Polska a Maďarska) plán boje proti „škodlivé daňové soutěži“. V celém plánu se zvlášť angažuje francouzský ministr financí Laurent Fabius, nicméně své požehnání mu dala i Clintonova vláda. Plán je zaměřen proti tzv. daňovým rájům. OECD prohlašuje, že jí jde pouze o větší průhlednost finančních toků a o…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte