Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Slepenec rozhodl

O vzrušení na ukrajinské politické scéně není už více než půl roku nouze. Krizi vyvolanou násilnou smrtí opozičního novináře Heorhije Gongadzeho, na níž se podle opozice podílel prezident Leonid Kučma (Respekt č. 14/2001), posílil v závěru dubna pád vlády prozápadního reformátora Viktora Juščenka. V desátém roce nezávislosti doklopýtala padesátimilionová země na křižovatku, která, jak se zdá, rozhodne o jejím dalším směřování.

Stop reformám

Červenou kartu ukázal parlament Juščenkově vládě 26. dubna, v den patnáctého výročí černobylské havárie. Ve 450členné Nejvyšší radě hlasovalo pro vyslovení nedůvěry 263 poslanců, kteří se spojili v kuriózní protijuščenkovský slepenec. Zahrnoval komunisty, jejichž působení v minulých letech spočívalo v odmítání jakýchkoli reforem, které by v důsledku znamenaly odklon od sovětského modelu řízení ekonomiky. Ke komunistům se připojili poslanci vlivných oligarchických uskupení. Nelíbilo se jim Juščenkovo zprůhledňování ekonomiky, zejména pročišťování výnosného energetického sektoru. Protireformní účelové spojenectví těchto zákonodárců přednedávnem podrželo ve funkci generálního prokurátora Mychajla Potebeňka: nepopulárního, avšak o to více loajálního spojence prezidenta Kučmy. Sedmačtyřicetiletého ekonoma Viktora Juščenka uvedl prezident do úřadu těsně po svém znovuzvolení v prosinci 1999. Hospodářský odborník, bývalý guvernér národní banky a „otec“…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte