Čtyřkoalice prochází obdobím útlumu. Po bratrovražedném boji o stínová ministerstva a po následném poklesu preferencí jako by se z ní vytratily společné myšlenky. Zato do KDU-ČSL i Unie svobody se znovu vlil vnitrostranický život - to jak se v obou partajích přeskupují síly před brzkou volbou nových předsedů. Za této situace je až s podivem, že v žádné straně ještě nikdo nevyřkl otázku, která visí ve vzduchu: má smysl dál zůstávat ve čtyřkoalici? A pokud se strany rozhodnou setrvat, měly by si přinejmenším stanovit podmínky.

Dostát slovu

Důvody pro existenci čtyřkoalice lze rozdělit na principiální („protože je to správné“) a pragmatické („protože je to výhodné“). Začněme principiálními. Spojenectví se udržuje ideálem, kterým vzniklo. V tomto případě zní: porazit opoziční smlouvu. Dokud trvá pakt ODS-ČSSD, musí trvat i čtyřkoalice. Tady vyvstávají otazníky. Může si ODS dovolit další čtyři roky držet u moci sociální demokraty? A bude naopak Špidlova ČSSD chtít podpořit menšinovou vládu ODS? A stál by o tuto variantu sám Klaus? Možná jsou tyto otázky zbytečné: ODS i ČSSD už dnes naznačují, že by se za určitých podmínek nebránily společně sestavit většinový kabinet. Čtyřkoalici jde jako každé jiné straně o moc, a tak musí být po volbách dost silná, aby ji konkurence opět nevyloučila z jednání o vládě. Další důvod zní, že dostát slovu je samo o sobě správná věc. Čtyřkoalice ovšem není manželství, ale účelová smlouva. Jako se dala uzavřít, dá se i…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte