Ve svobodných časech lidovci ještě nikdy nestáli před tak svízelnou situací jako teď. Odchod Cyrila Svobody z postu šéfa čtyřkoalice a jeho následná přestřelka s místopředsedou Miroslavem Kalouskem vyvolaly tak silné pnutí, že už za čtrnáct dní se bude mimořádně volit nové vedení strany. A do toho ještě oznámil rezignaci dosavadní předseda Jan Kasal: do souboje s Cyrilem Svobodou místo sebe navrhl poslance Miroslava Výborného. Ten si vzal čas na rozmyšlenou. Pokud nominaci přijme, má velikou šanci stát se čtvrtým porevolučním předsedou lidové strany.

Co je to nového?

Lidovci zažili v posledních měsících několik zásadních kotrmelců. Mimo jiné získali a vzápětí ztratili post lídra čtyřkoalice, změnilo se personální obsazení funkce prvního místopředsedy, vedení strany opustil vlivný poslanec Kalousek a podobný krok slíbil i někdejší ministr Tomáš Kvapil. Otřesy přinutily vedení partaje změnit blížící se květnový sjezd z nevolebního na volební. Pro zjednodušení lze říci, že to vše jsou průvodní jevy souboje mezi „kasalovci“ a „svobodovci“. Poslanec a předseda plzeňské krajské pobočky Jaroslav Lobkowicz k tomu říká: „Oba mají své klady. Kasal je prototypem klasické lidovecké tradice. A Svoboda je zase lepší typ pro úkol, který nás podle mého názoru čeká: stát se stranou západního střihu.“ První místopředseda strany Jaroslav Kopřiva ale takovéto dělení striktně odmítá. "Svoboda se tváří, že přináší něco nového, čemu brání moravští balíci. Co to ale je…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2193

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte