Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

Temelín je kvalitní

Nemám nic proti lidem, kteří nesouhlasí s dostavbou Temelína. Problém nastává, když si chtějí „došlápnout“ na elektrárnu a udělají to, aniž by si ověřili fakta. Jako například pan Švehla v článku s názvem Klepe to (Respekt č. 15/2001). Hned v podtitulu se píše o experimentu s největší turbínou na světě. Není to experiment a turbína není největší na světě, nýbrž v Čechách. Stačí zajet k německému Landshutu, kde pracuje na elektrárně Isar II turbína ještě větší (1300 MW). Temelínská turbína 1000 MW byla podle autora článku vymyšlena inženýry v rámci komunistické megalomanie. O jakou megalomanii šlo, když západní Němci projektovali turbínu 1300 MW pro elektrárny typu Konvoi? Odpověď je jednoduchá - o žádnou. Jde o to, že uspořádání jeden reaktor - jedna turbína, tzv. monoblok, má prostě svoje výhody. Pan Švehla píše také o protestech Evropského parlamentu proti Temelínu. Naopak bychom mohli najít několik prohlášení z EU, které se o Temelínu vyslovují kladně. Dále se pan Švehla zmiňuje o tom, že v Temelíně je zcela unikátní sovětsko-americký reaktor. Zase chyba! Reaktor je český, vyrobený v Plzni. Americké je v reaktoru jen palivo, které je lepší než původní ruské. Pravdou sice je, že původní projekt reaktoru je ruský, Rusové ovšem při projektování čerpali vědomosti od americké firmy Westinghouse. I reaktory Siemens jsou vyrobeny na základě licence zakoupené od Westinghouse. Vibrace…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte