„Druhá největší světová ekonomika má nového premiéra a naděje je ve vzduchu,“ napsal minulou středu v The New York Times známý ekonom a znalec Asie Paul Krugman. Výjimečně s ním souhlasil i The Wall Street Journal: do nejvyšší funkce přichází „rebel japonské politiky“, což je podle listu přinejmenším dobré znamení.

Rebel proti poště

Džuničiró Koizumi (59) je už jedenáctý premiér za posledních třináct let. Jeho země se už celé desetiletí potýká s chudokrevným hospodářským růstem, spojeným s hlubokou krizí zkorumpované politiky. Koizumi vzbuzuje naději svou „jinakostí“: svými dlouhými, rozevlátými vlasy a světle šedým sakem kontrastuje s tmavou fádností svých kolegů. Po rozvodu sám vychoval dva syny, je populární zvlášť mezi mladými a mluví výborně anglicky (tlumočil britské premiérce Margaret Thatcherové při jejích návštěvách Japonska). Ve vládě dosud zastával post ministra zdravotnictví. O funkci premiéra se ucházel v minulosti několikrát, vládnoucí Liberálně demokratická strana se ale zalekla jeho reformních názorů. Koizumi například už několik let žádá privatizaci vkladového systému státní pošty, v němž mají Japonci uloženo v přepočtu 80 bilionů korun. O neefektivnosti systému není pochyb, jenže politici si z něj udělali dojnou krávu pro rozpočet a pošťáci jsou nezanedbatelná voličská skupina. Nový premiér vyhrál s heslem „Změnit stranu, změnit Japonsko“. Před zahraničními novináři opakuje, že se vláda nesmí bát bankrotů a nezaměstnanosti: …

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte