Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Zlatá vejce Jana Fencla

Počátkem roku 1990 vlastnil předseda JZD Jan Fencl družstevní byt v Hodoníně, malý vinohrad, chatu a kus louky. Dnes realitní agenti odhadují jenom cenu půdy v majetku ministra Fencla na 15 až 70 milionů korun. Pozemky nakupoval od roku 1996 a většinu získal až jako člen vlády. Těžko si na ně mohl vydělat svým podnikáním - tři firmy, kde je během 90. let veden jako statutární zástupce, zkrachovaly. Přesto o způsobu, jak k bohatství přišel, nevíme nic: ministr Fencl nepodal ohledně nemovitostí nabytých ve funkci majetkové přiznání.

Něco koupil, něco směnil

Podle Výpisu z katastru nemovitostí nakupoval Jan Fencl majetek ve dvou vlnách. První část získal v roce 1996. Částečně ho koupil, částečně získal formou „dohody“ od Pozemkového fondu. Slovo dohoda vysvětluje Fencl tím, že „některé pozemky převzal on či manželka formou restitucí a některé směnil“. Problém je v tom, že předtím nevlastnil pozemky, které by mohl směnit, a podle výpisu je zřejmé, že jeho jediný restituovaný pozemek je zahrada o velikosti čtyř arů. Jak to tedy bylo? „Jsem nucen vám připomenout, že v případě publikování pomlouvačných tvrzení implicitně obsažených ve vašich otázkách nebudu váhat s uplatněním případné právní odpovědnosti za pomluvy,“ píše Fencl v dopise doručeném do redakce Respektu třemi urostlými úředníky. Další část pozemků Fencl nakoupil nebo získal „dohodou“ v roce 1999 a loni - už jako ministr. Podle Výpisu z katastru nemovitostí jde často o pozemky (přibližně…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte