Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Kavkazský hlavolam

V minulých týdnech svitla naděje, že Arménie a Ázerbájdžán po sedmi letech bezvýsledných diplomatických snah dosáhnou mírové dohody ohledně sporné oblasti Náhorního Karabachu, o kterou na začátku devadesátých let svedly válku. Šestnáctý summit prezidentů obou zemí v americkém Key Westu sice nepřinesl nic převratného, nicméně v kuloárech se poprvé začalo mluvit o mírové dohodě, která by ukončila třináct let starý konflikt. Zvláštní punc poslednímu kolu jednání dala také skutečnost, že se jich zúčastnil americký ministr obrany Colin Powell.

Vítězství a blokáda

Arménie a její východní soused Ázerbájdžán uzavřely v roce 1994 příměří po třech letech konfliktu, v němž přišlo o život až pětatřicet tisíc lidí. Více než šest set tisíc osob bylo vyhnáno z domovů. Ve válce zvítězila Arménie, která nyní kontroluje sedmnáct procent ázerbájdžánského území včetně samotné enklávy a Lačinského koridoru, jenž ji s tímto územím spojuje. Při následných jednáních Jerevan požadoval řešení, které by potvrdilo nezávislost Náhorního Karabachu. To však Baku odmítalo. Arménská strana argumentovala právem na sebeurčení, zatímco Ázerbájdžán poukazoval na neporušitelnost celistvosti státu. Nesporné přitom je, že stanovisko Baku má jasnou oporu v mezinárodním právu. Náhorní Karabach nebude světovým společenstvím uznán jako nezávislý stát, dokud k tomu Ázerbájdžánci nesvolí. Více než deset let ekonomické blokády z východu i západu (Arménie na západě sousedí s Tureckem,…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte