Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Farmáři za všechny peníze

Tuzemští zemědělci často tvrdí, že je ničí nadměrné dovozy ze zahraničí - při rovných podmínkách by směle konkurovali světu. Dále prý musejí na dnešní levné potraviny připlácet ze svého. A zdůrazňují také svou „krajinotvornou“ roli. Nic z toho není pravda. Díky celním a jiným bariérám ve většině komodit více vyvážíme než dovážíme. Při rovných podmínkách by zbankrotovaly tři čtvrtiny českých zemědělců. A že by zemědělství zajišťovalo údržbu krajiny? Nesmysl, naopak ji ničí.

Cukr z Thajska

Vždy zhruba s ročním zpožděním dostáváme Zprávu o stavu zemědělství. Pro rok 1999 byla uveřejněna v listopadu 2000 a je zde poměrně přesně popsán mechanismus, jakým se stát v této branži dopouští krádeže peněz i zdravého životního prostředí. V roce 1999 jsme poskytli v dvojroli daňových poplatníků-spotřebitelů celkem 191 tisíc zemědělcům (4,1 procenta práceschopného obyvatelstva) částku 34,6 miliard korun. Jedno pracovní místo v tomto oboru tak přišlo průměrně na 180 tisíc korun. Zemědělství mělo poloviční produktivitu oproti EU, polovina zde působících podniků nedosahuje dlouhodobě zisku a 70 procent je předluženo, tj. fakticky v úpadku. Při pohledu na světové ceny na londýnské komoditní burze vidíme, že tuzemské potraviny jsou zhruba o 25 procent dražší (tolik o údajném doplácení z kapes zemědělců). Pokud jde o mytické „nadměrné dovozy“, Česká republika je v obilí, mléku a cukru v pozici čistého vývozce. U vepřového a hovězího masa je poměr vývozu a dovozu v…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte