Premiér Miloš Zeman hodlá už napřesrok odejít do politického důchodu a pilně stříhá dílky na svém vládním metru. Nemohl proto samozřejmě přehlédnout, že jednobarevná vláda sociální demokracie je u moci už tisíc dní, a nebyl by to Miloš Zeman, kdyby podobnou příležitost nevyužil k veřejnému bilancování před novináři.

Zůstanu svůj

Zeman sebe a své muže pochválil především za ekonomické úspěchy - růst hrubého domácího produktu, vysoký příliv investic, klesající nezaměstnanost a nízkou inflaci. Zapomněl už poznamenat, že největší zásluhu na tomto „pěkném výsledku“ má náš největší obchodní partner - Evropská unie, respektive Německo. Pro Unii bylo minulých tisíc dní časem konjunktury, na jejíž vlně se vezly i české firmy a s nimi i Zemanova vláda. Je jistě pravda, že vláda pomohla investičními pobídkami, ty ovšem zatím své konkrétní zisky přinášejí jen velmi pomalu a občané je na životní úrovni prakticky nepoznali. Ani s klesající nezaměstnaností nemá politika sociální demokracie mnoho společného. Krátkodobé snížení je třeba přičíst na vrub v podstatě samovolnému probuzení ekonomiky. Vláda sice vypracovala ambiciózní národní program zaměstnanosti, ten ale příliš nezabírá, jinak by počet lidí bez práce nemohl tak dlouho balancovat na hranici devíti procent. Kromě toho se v nejvíc postižených oblastech na severu Čech a Moravy za posledních tisíc dní situace ještě zhoršila. Rovněž o vlivu vlády na nízkou inflaci by se dalo dlouho mluvit. Miloš Zeman…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte