„Zaplatili jste daně, tak kde je policie, kde jsou vlaky, kde jsou učitelé?“ Tak zní jedno z předvolebních hesel na internetové stránce britských konzervativců. Podobné otázky možná ale napadají i ty Čechy, kteří v uplynulých týdnech odevzdávali daňové přiznání. Moderní státy vybírají čtyřikrát či pětkrát více, než bylo zvykem před sto lety. Pokud ale nedokážou přesvědčivě odpovědět na otázku „A co za to?“, pak by jim nespokojení voliči-zákazníci měli peníze odebrat. Nejlepším příkladem pro svět jsou v tomto směru Spojené státy, které zažívají svou „daňovou revoluci“ co dvacet let. V 60. letech Kennedy, v 80. letech Reagan a nyní předkládá svou reformu prezident George Bush. Překoná-li silný tábor oponentů, může strhnout i dnešní opatrné Evropany, uvyklé životu s vysokými daněmi a velkou mocí státu.

Vraťte lidu přeplatek

Co se děje v zemi s vysokými daněmi, lze dobře vidět na příkladu Francie. K zděšení pařížských politiků se loni přestěhovala do Londýna z daňových důvodů i „národní“ modelka Laetitia Castaová. Ve Francii se na nejbohatší občany vztahuje sazba 54 %, proto podle rok staré zprávy tamního Generálního daňového ředitelství zemi každoročně opouští 25 tisíc občanů. Na jiný důsledek upozorňuje Švédsko. Ačkoli už země snížila své pověstné daňové břemeno (dnes stát přerozděluje 57 % HDP), Mezinárodní měnový fond odhadl rozsah tamní tzv. „šedé“ ekonomiky na unikátních 20 % HDP. Jinými slovy, Švédi před úřady tají každou pátou vydělanou…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte