Toto pondělí uplynulo sedm týdnů od vzniku finanční krize v Turecku, během níž devalvovala tamní lira o 30 procent (viz Respekt č. 10/2001). Co se mezitím změnilo? Země má nového ekonomického ministra - stal se jím turecký funkcionář ve Světové bance Kemal Dervis - i guvernéra centrální banky a vláda se dohodla na rozsáhlé privatizaci. „Nejdůležitější je získat zpět důvěru investorů,“ prohlásil Dervis. Ti ovšem zůstávají stále velmi opatrní.

Jediný věrohodný

Na prvotní příčině krize se pozorovatelé shodnou: Turecko tíží především všudypřítomná korupce. Tři velké banky ovládané státem dokázaly vytvořit balík špatných úvěrů ve výši 20 miliard dolarů (ve srovnání s tím blednou i potíže českých bank). Země má také velmi křehký politický systém a trpí častým střídáním vlád. A tak když se 19. února prezident Sezer a premiér Ecevit veřejně pohádali o to, zda vláda dostatečně potírá korupci, nelze se investorům divit, že začali ihned stahovat kapitál ze země. Během krize vláda musela opustit pevný kurz turecké liry vůči dolaru (pilíř dosavadních reforem) a zkolabovalo dvanáct bank. Krize ukázala, že turecká ekonomika stála na hliněných nohou. Zadlužení bank je zřetelným dokladem toho, že dosavadní růst ekonomiky nebyl zdravý. Turecko sice ztrojnásobilo svou ekonomickou úroveň (HDP na obyvatele vzrostlo z 1000 na 3300 dolarů), ale bylo jen otázkou času, kdy skryté problémy a nerovnováhy…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte