V pražském Obecním domě potrvá až do 16. dubna výstava „Frank Lloyd Wright and the Living City“, která přibližuje rozsáhlé dílo jednoho z nejvýznamnějších světových architektů. Kvalitně zpracovaná expozice dává návštěvníkovi příležitost vytvořit si názor na moderní architekturu, kterou Frank Lloyd Wright ovlivnil jak velkým množstvím realizovaných staveb, tak svými neuskutečněnými vizemi. Jejich působení však nebylo na obou kontinentech stejné a především Evropa si z amerického architekta vždycky brala jen to, co se jí právě hodilo.

Romantika u dálnice

Frank Lloyd Wright (1867–1959) se stal v Evropě slavným už na začátku minulého století. V oparu tehdejších snů o všeobecné modernizaci se ho zmocnili futuristé a členové De Stilj, kteří obdivovali Wrightovy tovární budovy a z jeho esejů citovali výroky jako: „Stroje jsou tu proto, aby učinily všechnu starou práci zastaralou. " Evropané považovali amerického architekta za svého člověka, protože ho znali jen zpoloviny. Kdyby se dozvěděli, že má rád přírodu, rychle by ho zavrhli. Wright ale přírodu miloval přinejmenším stejně jako stroje, a proto se ji snažil do své architektury vpustit. Říkal tomu "rozbití krabice“ (Breaking the Box). Jeho domy ztrácely kompaktní stěny a otevíraly se do krajiny. Vizionářský architekt se pokoušel ve svých stavbách také žít. Jeho dům ve Wisconsinu byl ale tak děravý, že se v zimě stával neobyvatelným. Wright tedy postavil ještě jeden otevřený dům na vhodnějším místě …

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte