Americký ministr zahraničí Colin Powell dal minulý týden v Kongresu hlasitě najevo nesouhlas s českým návrhem rezoluce kritizující dodržování lidských práv na Kubě. Naším přístupem k věci jsou zaskočeni i Poláci, kteří protikubánskou rezoluci s námi předkládali v OSN i loni a předloni. Polský šéf diplomacie Wladyslaw Bartoszewski dokonce předběžně odřekl plánovanou návštěvu Prahy, která se měla uskutečnit tento týden, a vzdal se další spolupráce na rezoluci. Oficiálně je důvodem nespokojenosti obou spojenců fakt, že čeští diplomaté zároveň s kritikou Castrova režimu odsuzují i letité americké embargo vůči Kubě.

Na Washington

Třiapadesátičlenná Komise OSN pro lidská práva se schází pravidelně každý duben v Ženevě. V minulých dvou letech se podařilo Česku a Polsku prosadit rezoluci odsuzující porušování lidských práv na Kubě. Podle tiskového mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila navrhovala Česká republika v obou případech stejné znění jako letos - kritizovala lidská práva i americké embargo. Z protiamerické výtky ovšem loni i předloni brzy ustoupila. „Prostě jsme z předběžných diplomatických jednání vyrozuměli, že náš návrh s kritikou embarga nemůže projít. Proto jsme odsouzení embarga vypustili,“ vysvětluje Pospíšil. Letos se ale přístup české diplomacie zásadně změnil. O změně antiembargového postoje odmítá Kavanův úřad uvažovat i jednat. Naplno se toto zadání projevilo během únorové návštěvy náměstka ministra zahraničí Martina Palouše…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte