V polovině letošního února vystoupili vědci na veřejnosti s objevem, který má změnit svět. A to tak zásadně, jako jej v předminulém století změnila pára a v minulém elektřina. Nyní jde ovšem o záležitost, která se dotýká samotné podstaty člověka. Biologové totiž ohlásili rozluštění lidského genomu. To podle nich znamená zásadní změnu v pohledu na genetickou podstatu lidského organismu, na evoluční historii lidského druhu a zahajuje éru významných změn v medicíně. Nové století má být zkrátka stoletím biologické nositelky života - kyseliny deoxyribonukleové.

Bez utrpení a bez rizika

Když vynálezce elektrického generátoru Michael Faraday ukazoval tehdejšímu britskému ministrovi financí Williamu Gladstoneovi svůj objev, nedůvěřivý politik se ho zeptal: „A k čemu je ta vaše elektřina vůbec dobrá?“ Faraday odpověděl: „Jednou si ji, pane, budete moci zdanit.“ Tato historka se ve vědeckých kruzích vypráví jako příklad toho, jak je těžké přesvědčit mecenáše o smyslu svých mnohdy sebeslibnějších vynálezů. Historie genetického výzkumu trvá téměř sto padesát let a jeho poslední etapa záležela na penězích víc, než kdy předtím. Nyní ale stojí vědci na vrcholu. Dvě instituce, z vládních zdrojů podporované mezinárodní konsorcium Projekt Lidský genom (Human Genome Project - HGP) a americká soukromá biotechnologická společnost Celera, současně ve dvou nejprestižnějších vědeckých týdenících Nature a Science publikovaly své poznatky o struktuře lidského genomu.…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte