Co všechno člověk potřebuje ke spokojenosti? Podle některých hodně věcí, podle jiných naopak jen málo.Ti druzí jsou v menšině, ale jejich počet pomalu roste. Dokonce natolik, že si toho všimli sociologové a dali jejich životnímu stylu jméno: dobrovolná skromnost. Jsou skromně žijící lidé spokojení? A jak vlastně taková skromnost uprostřed blahobytné Evropy vypadá?

Možná se to vrátí

Světla, rozpitá hustou mlhou, olizují blátivou cestu. Pak stará škodovka zastaví u rozlehlého statku s malými okny a vousatý muž v pohorkách vyndá z kufru batoh plný knih. Dřevěnými vraty projde na travnatý dvůr, kolem nohou se mu motají tři vypasené kočky, ze dveří chléva vychází mladá žena v barevném svetru. Nakladatel Ivo Stehlík se vrátil domů z obchodních cest a za chvíli už se svou ženou Jitkou probírá domácí záležitosti u dřevěného stolu v rohu velké místnosti. „Kdybych nemusel, nedělal bych to,“ vrací se Ivo Stehlík (37) ke svému cestování starým autem křížem krážem republikou. „Ale před rokem jsem začal dělat to,co jsem vždycky dělat chtěl - vydávat knihy. Protože jsem chtěl mít kontrolu nad jejich prodejem, nesvěřil jsem distribuci žádné větší firmě.A tak jsem se stal před pár týdny čerstvým vlastníkem auta. Je to děs,po šestnácti letech jezdit, zvlášť když musím zajíždět do centra velkých měst. Nic příjemného.“ Své tituly Ivo Stehlík pečlivě vybírá. Kromě Dřevorubeckých pohádek, které sám napsal, nabízí třeba knihu o řezbářství a nedávno se v jeho nabídce…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte