Šest týdnů po senátních a krajských volbách je vymalováno: Senát má nové vedení, v ustavujících se krajích už také panuje jasno o koalicích a do svých křesel usedají první hejtmané. Stalo se zvykem vyvozovat z voleb do Senátu a nově i do krajských sněmů kdovíjaké trendy v náladách voličstva. Malá volební účast ale tato hodnocení devalvuje. Větší smysl má sledovat trendy v chování politických stran a jejich vzájemné náklonnosti. Vždyť křesla čekají na rozdělení, ať už o jejich obsazení hlasoval jakkoli malý počet voličů.

Lesk a bída čtyřkoalice

I v novém složení zůstává Senát málo výrazným sdružením většinou málo výrazných straníků na nevděčnou práci. Je to dobře. Teď, kdy se nezdařilo ani napotřetí, snad už definitivně vyhasne představa horní komory plné zázračných solitérů a solitérek. Kde je taky v tak malé zemi brát? Před otázkou „Kde brát a nekrást“ stála i čtyřkoalice, která Senát ovládla. Má v něm devětatřicet křesel, s dvěma sympatizujícími nezávislými senátory dá dohromady většinu, a nikdo jí proto nemohl upírat právo na výběr šéfa Senátu. Volba padla na Petra Pitharta. V Pithartovi se vrací historicky první předseda a nemá cenu jej předem v jeho staronové roli zatracovat. Hned tu ale je i varovné znamení, které svědčí o jeho neutuchajícím pojetí politiky jako kýče: okázalost, s níž pro sebe tentokrát, když měl volbu v kapse,nehlasoval (tak, jako pro sebe hlasoval před čtyřmi roky). Při hezkém počasí zbude prostě Pithartovi vždycky čas…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte