Přelom roku postavil zdejší televizní diváky do dnes už notoricky známé situace. Čerstvý šéf obou veřejnoprávních kanálů v boji s rebelujícími redaktory odpojil signál a požádal policii, aby vyklidila obsazenou budovu zpravodajství. Ve smršti aktuálních zpráv ale trochu vybledl základní problém České televize. Tou potíží je její otevřenost k lidem, kteří si ji ze zákona povinně platí. Otázky jsou jednoduché: Chce být veřejnoprávní televize průhledná? Jsou její šéfové schopni nedbat na stížnosti politiků trpících pocitem, že o nich televize málo, nebo dokonce „špatně“ referuje? Dokáže televize zprůhlednit své hospodaření a vysvětlit divákům, za co utrácí jejich peníze?

Sejdeme se na Bítově

Odpověď na výše uvedené otázky zatím neznáme,ale není to jen vina televize. V uplynulých letech se totiž veřejnoprávního média nikdo z diváků na nic důrazně neptal. Ticho přerušila až loni začátkem roku skupinka brněnských intelektuálů. Začalo to jako v dobrodružném filmu. Uprostřed noci na prahu prvního lednového víkendu roku 2000 ozářily nádvoří moravského hradu Bítov světlomety několika aut, z nichž vystoupila desítka lidí. Brněnští literáti, nakladatelé, scénáristé, divadelníci, hudebníci a novináři si dali konspirativní schůzku u bítovského kastelána a legendárního básníka Jiřího Kuběny. Téma bylo jediné: jak zlepšit upadající pověst svého města. "Vadilo nám, že v Brně je čím dál víc středem pozornosti pokleslá zábava. Že se okolnímu světu pořád dokola…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte