Když dvacátého prosince zvolila Rada České televize nového televizního šéfa, nikdo z jejích členů zřejmě netušil, jak velký poprask to vyvolá. Ale stalo se.V olba Jiřího Hodače rozpoutala na Kavčích horách vzpouru, která - jak řekl před Silvestrem v novinách místopředseda vlády Pavel Rychetský - může přerůst ve vážnou celospolečenskou krizi. A ještě na Nový rok 2001 nebylo ani zdaleka jasné, jak to dopadne.

Už jsme ho znali

Všechno začalo, když Rada ČT odvolala 12. prosince generálního ředitele Dušana Chmelíčka. Následovaly protesty zaměstnanců, až o pět dnů později vznikla iniciativa ČT - věc veřejná ,která Chmelíčkův vyhazov kritizovala jako nepřípustný zásah politiků a žádala odstoupení Rady ČT. Radní ale zvolili Hodače. K odporu se pak přidala redakce zpravodajství, již podpořily stovky televizních zaměstnanců. „Znali jsme ho jako slabého ředitele,který podléhá tlakům,“ popisuje reportér Marek Vítek dojem, který Jiří Hodač zanechal při svém letošním čtyřměsíčním působení právě ve funkci ředitele zpravodajství. Do ní Hodače paradoxně přivedl jeho odvolaný předchůdce Dušan Chmelíček (později to označoval za svou největší chybu). Okamžitě po Hodačově zvolení začali zpravodajové proti novému generálnímu řediteli protestovat. Především obsadili hlavní část redakce a udrželi ji pod kontrolou přes Vánoce i Silvestra. Každý večer je na Kavčí hory přicházely podpořit tisíce lidí, řada umělců i politici čtyřkoalice. Důvodem protestu byla obava, že…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte