Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Ve stínu Haidera

Žijeme v době, kdy z politiky odcházejí pamětníci války, kdy mizí sentiment a ke slovu se dostává hájení vlastních zájmů. V sobotu 12. února proběhla taková generační výměna v čele Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Tak jako v čele německé spolkové vlády vystřídal Helmuta Kohla (ročník 1930) Gerhard Schröder (1944), Franze Neubauera (1930) nyní vystřídal Bernd Posselt (1956). Máme zapomenout na autentickou Neubauerovu slzu dojetí, když se dívá na svůj rodný domek v západočeské Velké Hleďsebi, a zvyknout si na nekompromisní styl Posselta? Tak jednoznačné to není. Neubauer byl předsedou sdružení i jeho mluvčím, ale napříště budou funkce rozděleny: Posselt je předsedou, zatímco mluvčím - tedy tím, kdo zastupuje sdružení navenek a určuje jeho politiku - se stal Johann Böhm (1937). Posselt se narodil již v Německu, Böhm pochází z Dasnic na Sokolovsku, ale hlavně je předsedou bavorského parlamentu, což znamená politickou posilu pro naše bývalé krajany. Co může dotyčná změna znamenat v praxi? „Neubauer odchází, střídá ho ještě tvrdší Posselt“ čteme v novinách. Jenže jakýkoliv představitel sudetských Němců musí být tvrdý - přinejmenším ve smyslu odmítání tzv. Benešových dekretů. Už proto, že je šéfem lobbistické skupiny. Na rovině stranické volí pravicový sudetský Němec CSU, levicový pak SPD. Ale co se týče názoru na kolektivní vinu, její zosobnění v Benešových dekretech a hlavně na jejich neslučitelnost s dnešními poměry v Evropě, v tom se - coby lobbistická skupina -…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.