V prosinci minulého roku vypukl naplno spor o největšího českého obchodníka s výpočetní technikou. Na stránky hlavních deníků se tato událost zatím nedostala, znalci ji však přirovnávají k proslulému sporu o televizní stanici Nova. Také tady se hraje o firmu s miliardovou hodnotou, čeští manažeři se ve zlém rozcházejí s americkými společníky a na obou stranách se sypou žaloby a trestní oznámení. Už jen svou velikostí nemá případ ostravského TH'systemu na našem počítačovém trhu obdobu: firma má roční tržby kolem čtyř miliard. Dohady o její vlastnictví proto nervózně sledují všichni zdejší zástupci světových výrobců softwaru i hardwaru. Jak upozornil odborný časopis Inside, který se záležitosti od počátku věnuje, podobné případy nyní probíhají v řadě zemí Evropy či Jižní Ameriky. TH'system totiž patří (či patřil) do skupiny CHS Electronics, která byla donedávna jedním ze tří hlavních počítačových distributorů na světě. Dnes se celá tato skupina hroutí a místní pobočky se vesměs snaží uniknout z potápějící se lodi. Jak to vypadá v Česku?

Idyla a její konec

TH'system založili už v roce 1990 dva čerství ostravští inženýři Hynek Tyl a Pavel Popiolek (oba 34), o něco později k sobě přibrali i bývalého obchodníka se softwarem ze Slušovic Richarda Havlíka (36). Hned na počátku se jim podařilo získat distribuční zakázku od Microsoftu (později přidali i IBM, Compaq či Hewlett-Packard) a pak kráčeli od úspěchu k úspěchu: rychle a obratně vybudovali největší…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte