Oleg Panfilov (narozen roku 1957 v Dušanbe v Tádžikistánu) je ředitelem Centra pro novináře působící v extrémních podmínkách, instituce Svazu novinářů Ruské federace. Dříve šéfoval službě monitoringu nevládního Fondu ochrany glasnosti. V letech 1995–98 působil v časopisu Střední Asie (vycházel ve Švédsku) a již v letech 1994–97 jako expert na lidská práva v době mezinárodních jednání pod záštitou OSN (týkajících se Střední Asie). Zabývá se systematicky problematikou Střední Asie a Čečenska. Je autorem 16 knih a 8 filmových dokumentů, nositelem ceny Svazu novinářů Ruské federace. V letech 1994 a 1995 získal dvakrát grand prix moskevského filmového festivalu.

Jak vypadá cenzura

Ruská média získala za posledních 15 let značnou nezávislost na majitelích či „sponzorech“. Jde o dočasný trend, anebo lze očekávat jeho pokračování do budoucnosti?

Pocit, že ruský tisk je nezávislý, je poněkud mylný. Nejvyšší představitelé státu tvrdí, že podporují situaci, kdy v Rusku vládne svoboda slova a tisku. Ve skutečnosti je to jinak. Za prvé v Rusku prakticky zůstal monopol státu na výrobu tisku. Zvláště v provincii se to týká asi 80 % tiskáren. Stát také může kontrolovat na 90 % informací všech novin a televizních kanálů vzhledem k tomu, že telekomunikace patří státu. Takže já bych netvrdil že média v Rusku jsou zcela nezávislá. Stát má hodně pák pro vyvíjení tlaku na tisk. K nejoblíbenějším z nich patří zvednout nějakým regionálním novinám výrobní náklady -…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte