V roce 1905 napsal Jindřich Vodák požehnanou větu: „Kdyby byl Shakespeare mohl jen tušit, co všechno bude se o jeho Hamletu bájit a rozumovat.“ Není třeba příliš zdůrazňovat, že během následujícího století tento povzdech neztratil nic ze své jízlivosti. A také asi nikoho nepřekvapí, že právě na přelomu tisíciletí se Shakespearova tragédie opět ocitá ve středu pozornosti, protože co může být hektičtějšího, nevyrovnanějšího a roztříštěnějšího než toto rozhraní. Je paradoxní, že i přes pochopitelnou neobratnost a nedotaženost přišli s nejzajímavější výpovědí studenti, jejichž generačnímu pohledu nechyběl jasný názor. Snad proto, že mládí bývá ve svých náhledech absolutní, nezatížené a dokáže se dobrat hloubky spíš intuitivně.

Elsinor v Praze a v Brně

Do hamletovského duelu vstoupily v uplynulém roce dvě první scény - brněnské a pražské Národní divadlo. Režiséry obou inscenací sice nedělí generační propast, ale jsou vyznavači odlišných poetik a přístupů, mladší Ivo Krobot (ND Praha) inklinuje k postmodernímu vidění, zatímco Zdeněk Kaloč (ND Brno) je do jisté míry odchovancem politického divadla závěru šedesátých let a patří k divadelníkům sledujícím tematické zacílení. Ve své brněnské inscenaci se tudíž vydal cestou, která nezabíhá do zdivočelých zákoutí, ale důsledně směřuje k cíli. Kaloč chápe Hamleta jako metaforu stavu před katastrofou, světa křehké rovnováhy i podivné dekadence. Pečlivě zvažuje detaily, které stupňují napětí a pocit ohrožení,…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte