Ruský ministr obrany Igor Sergejev minulý týden prohlásil, že v čečenské metropoli Groznyj, o jejíž dobytí se armáda snaží již padesát dní, nastal „klíčový zlom“. Reagoval na nepříliš transparentní informace médií o tom, že čečenští ozbrojenci opouštějí město a stahují se do horských oblastí, jejichž kontrola bude pro federální síly mnohem obtížnější. Odchod ozbrojenců ale nemusí znamenat vojenský úspěch Ruska. Proč? Potvrzení mobility Čečenců by zpochybňovalo opakované tvrzení Moskvy, že má situaci pod kontrolou. Nynější válka může podle názoru amerických zvláštních služeb přivést k životu novou generaci teroristů, kteří by mohli ohrožovat už nejenom Rusko, ale i celý svět včetně USA. Názor amerických expertů, že ruská armáda není schopna situaci sama řešit, neboť je příliš oslabena, je korektní. Nic však nemění na skutečnosti, že existují výrazné rozdíly mezi první a nynější čečenskou válkou.

Od Jelcina…

První čečenská válka (11. 12. 1994 - červen 1996) byla věcí prezidenta Jelcina, zatímco zkorumpovaná generalita kolem Pavla Gračova využívala problému ke svému obohacení. Obchod se zbraněmi a tichou podporu pro Džochara Dudajeva posléze vystřídalo „silové řešení“, jež mělo trvat podle Gračova „dva dny“. Trvalo bezmála dva roky. Je příznačné, že informace o počtu obětí se měnily podobně, jako se kdysi měnily počty mrtvých z období velké vlastenecké války (1941–45). První údaje hovořily o 40 tisících obětí. Generál Alexandr Lebeď získal…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte