„Pošumavská jižní dráha. Nejkratší mezinárodní železnice na světě, 105 metrů, doba jízdy 24 vteřin. Jízdné dobrovolné,“ stojí na žluté jízdence. Pavel Kosmata lístek procvakne a malinká černá lokomotiva se začne sunout po kolejích, přes most nad potokem a zarazí se dva metry za hranicí s Bavorskem. „Stloukli jsme ji ze sudů a ze starého železa,“ usmívá se někdejší strojvedoucí, dnes železniční technik Pavel Kosmata (34). „Jezdí na lidský pohon, a když v kotlíku zapálíme trávu, tak i kouří.“ Zpátky už lokomotivu tlačit nemusí, díky mírnému sklonu kratičké trati sjede do Čech sama. Alespoň takhle se Pavlu Kosmatovi podařilo splnit svůj sen - po kolejích přejet hranice z šumavského Nového Údolí do Bavorska.

Přes hranici vlakem

Nádraží v Novém Údolí učarovalo Pavlu Kosmatovi už dávno.„Jediné místo, odkud bylo za totality vidět, byla Stožecká skála,“ vzpomíná. „Děda mi o tom nádraží vyprávěl, za první republiky vozil chleba z Netolic do Haidmühle a měl ho rád. Hned po převratu jsme se s přáteli do Nového Údolí brodili závějemi a konečně jsem to viděl zblízka: opravdu tam byly koleje, výhybky,nádražní boudička. Fascinovalo mě to.“ Účastnil se pak řady setkání lidí z obou stran hranic. „Hodně se mluvilo o tom, kde všude otevřít přechody, a také o tom, že by bylo bezvadné obnovit železnici do Pasova,“ říká Pavel Kosmata. Na naší straně končí trať v Novém Údolí kousek od hraniční čáry, na bavorské straně však koleje začínají až ve třináct kilometrů…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte